Teaching Recognition Award Recipients

2011-2012 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Asia

Europe

Margo S. Coleman-Seiffert (PSYC, STAT)

Courtney E. Anderson (AMBA)

Akira Furugen (MATH)

Eve Delunas (PSYC, COUN)

Heather L. Duda (EDCP, WRTG)

Jeffrey A. Clark (CYBR)

Carmela Lena Lupica (BMGT, IFSM, MGMT, TMGT)

Heike Raphael-Hernandez (ENGL, COMM)

Ahalya Hejmadi (PSYC)

Eric S. Graber (MGMT)

Guy L. Moyer (COMM, EDCP, ENGL, LIBS, WRTG)

Leasa Perkins (CMIS, IFSM, MATH, CMST)

Michael J. Kopanic Jr. (HIST)

Sandeep Patnaik (MKGT)

Dennis A. Riege (BIOL)


 

2010-2011 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Asia

Europe

Gay Claiborne
(ENGL, WRTG)

Ron Benson
(TMAN)

David S. Ramsey
(WRTG, COMM)

Molly Affleck
(GERM)

Ilene Frank
(LIBS)

Barbara Happ
(HCAD)

Woo-Il Shim
(KORN)

Eva Heisler
(ENGL, ARTH)

Joyce Hendeson
(HRMN, EDCP)

Paula O'Callaghan
(AMBA)

Steven B. Shirley
(HIST, GVPT, ASTD)

Joseph Sepe
(BIOL)

Nicole Lynch
(GERO, EDCP)

Marvin Turner
(MGMT)

Barbara Puffer
(COMM)

Irina Vlasova
(ECON, FINC)


 

2009-2010 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Asia

Europe

Harpal S. Dhillon
(IFSM)

Traci Allotey
(MAF)

Lowell L. Brubaker
(PSYC)

Linda Schmidt
(GERM)

Nicholas Duchon
(CMSC, CMIS)

Robert Finkelstein
(ITS)

Fritz Logan
(ENGL, COMM)

James Spurgeon Bouchie
(ENGL, SPCH, WRTG, LIBS, HUMN)

Paul D. Henry
(IFSM)

R. Wolfgang Rumpf
(ITS)

Christine A. Wilson
(BIOL)

Susan Thorpe Dean
(CMIS, IFSM, INSS, MSIT)

Suzanne E. Sands
(MATH)

Cynthia H. Whitesel
(ENGL, COMM)


 

2008-2009 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Asia

Europe

Mimi Bres
(BIOL)

Steven P. Chasen
(MAF)

Pamela Carlton

Margo Coleman

Sarah Felber
(EDCP)

Joseph G. D'Mello
(BEP)

Hiromi Edwards

Deborah Griggs

Anne-Marie Hubbell
(ENGL)

Ana Flavia Fonseca
(ITS)

Pilar Pulido

Michael Motes
(ACCT)

Alvin. D. Officer
(MAF)

Charles Neimeyer
(HIST)

Lisa Pertillar-Brevard
(ENGL)


 

2007-2008 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Asia

Noni M. Bohonak
(CMIS)

Stuart Hardy
(ITS)

Kit Hitchcock

Gayle A. H. Fisher-Stewart
(CCJS)

Ralph Masi
(MAF)

Rick Martin

W. Scott Haine
(HIST)

Christine Walti
(ITS)

Mark Monahan

Duane J. Jarc
(CMIS)

Kim Wandersee
(ITS)

Laura Lathrop
(ANTH)

James D. Tschechtelin
(BMGT)


 

2006-2007 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Marion T. Casey (HIST)

Louis J. Blazey (ITS)

Joan E. Cassidy-Huck (HRMN)

Howard C. Krivan (ITS)

Lydia Morris Fettig (ENGL)

Ronald L. Promboin (MAF)

Norbert P. Page (ENMT)

Victoria Urubshurow (HUMN)

Dennis J. Whitford (BIOL, NSCI)


 

2005-2006 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Evelyn Bata (PSYC, GERO)

Steven Clauser (HCAD)

Sabrina Fu (ENMT)

Roger Jaffe (ITSM)

Wendy Karpel (LGST)

Gila Kurtz (OMDE)

Kina Leitner (PSYC, MATH)

Frank Power (IMAN)

Linda Ruggles (HIST)

Ed Sapp (COMM)


 

2004-2005 Recipients

The Undergraduate School

The Graduate School

Eva Allen (ARTH)

Thomas Mierzwa (TMAN)

Marietta Damond (SOCY, BEHS, PSYC)

George Harding (MIS)

Diane Finley (PSYC)

Joe Fred Gonzalez (STAT, MATH)

Lana Larsen (PSYC)

Merrily Stover (ANTH, HUMN, SOCY, BEHS)


 

2003-2004 Recipients

The Undergraduate School

Nicholas Duchon (CMIS)

Julie Hens (BIOL)

Nancy Hoagland (COMM)

Diane North (HIST)

Suzanne Sands (MATH, CMIS)

Darlene Smucny (ANTH, NSCI, BEHS)


 

2002-2003 Recipients

The Undergraduate School

John Binkley (HIST)

Donna Harrington (ENGL)

Robert Horn (BMGT)

Edward McDermitt (HUMN)

Michael Siegel (CCJS)

Rima Silenas (LGST)